نحوه ی اتصال دامنه با هاست

در مقاله پیش رو قصد داریم نحوه ی اتصال دامنه با هاست را به شکل مشروح توضیح دهید همانطور که می دانید برای داشتن یک صفحه وب سایت در بستر اینترنت شما نیاز به یک سرور برای بارگزاری فایل ها و دیتا بیس سایت دارید.

 برای فراخوانی این فایل باید سرور شما دارای ادرس خاص و یونیک خود باشد برای نحوه ی اتصال دامنه با هاست این آدرس دهی با استفاده از ip انجام می شود از آنجا که به خاطر سپاری ip سخت و تقریبا غیر ممکن است اهمیت وجود دامنه محرز می شود دامنه در واقع نامی است که شما برای ادرس وب سایت خود بر می گزینید.

در روش اتصال دامنه با هاست از انجایی که ادرس دهی در بستر اینترنت با ip انجام می شود با استفاده از فاکتوری به نام نیم سرور دامنه با ip شما متصل می شود.

 در واقع نحوه اتصال دامین با هاست همین نیم سرور است که ارائه دهنده دامنه خدمت را برای شما فراهم می کند.

 از این پس با جستجوی دامنه در مرورگر بر اساس نیم سرور دامنه اطلاعات مربوط به میرزبانی از dns سرور مربوطه فراخوانی می شود.

 در نحوه ی اتصال دامنه با هاست بایستی دانست که یافتن ip شما در صورت وجود اطلاعات در میزبانی شما این اطلاعات فراخوانی شده و بارگزاری آن انجام می شود.در ادامه توضیح مختصری در پاسخ به این سوال که اتصال دامنه چیست ارائه خواهد شد.

اتصال دامنه چیست؟

همانطور که در بخش نحوه ی اتصال دامنه با هاست توضیح داده شد می بایست برای کار کردن یک دامنه, بایستی به یک ip اشاره کند که از طریق نیم سرور دامنه امکان اتصال دامنه به هاست مربوطه فراهم می شود.

هر مرتبه که این دامنه جستجو می شود با استفاده از ip که به این دامنه اختصاص داده شده است ماشین مورد نظر برای بارگزاری اطلاعات به عنوان سرور فراخوانده می شود.

 در صورتی هنوز این سوال برای شما مطرح است که اتصال دامنه چیست توجه شما رو به ادامه مقاله جلب می نماییم. 

 dns zone چیست؟

مراحل بعدی بارگزاری وب سایت در دستور انجام قرار خواهد گرفت اولین مرحله پرس از dns zone  میزبانی می باشد.

در نحوه ی اتصال دامنه با هاست که مشخص می کند برای این دامنه ها چه رکرود های دی ان اسی وجود خواهد داشت برای انکه دو دامنه برای یک وب سایت استفاده شود باید یک دامنه را به عنوان دامنه اصلی در dns zone خود معرفی کرده .

دامنه دوم را به شکل domain alias  و یا دامنه جانشین استفاده کرد در این سناریو نحوه اتصال دو دامنه به یک هاست برای پلانی است که محدودیت داشتن یک وب سایت را دارد.

 در صورتی که میزبانی شما می تواند از دو وب سایت جداگانه پشتیبانی کند هر دامنه میتواند به شکل دامنه اصلی و دارای dns zone مجزا باشد در ادامه نحوه ثبت دامین در هاست را به شکل کامل شرح خواهیم داد.

نحوه ی اتصال دامنه به سرور

برای  نحوه ی اتصال دامنه به سرور بعد از تنظیم نیم سرور های دامنه بر روی میزبانی مورد نظر تمامی جستجو ها به dns zone  آن ماشین برای برگشت رکورد های دامنه مورد نظر هدایت می شود.

 پس برای بازگشت پاسخ باید دامنه و رکود های مربوط به آن دامنه در dns zone  سرور ثبت گردد نحوه ثبت دامین در سرورهای متفاوت دارای روش های مختلف است.

 در اتصال دامنه به سرور عموما با قرار گرفتن کنترل پنل در اختیار شما می توان با اضافه کردن دامنه تمامی رکورد های مورد نیاز را به شکل پیش فرض ایجاد کرد.

 برای مثال در میزبانی که کنترل پنل آن پلسک است با ورود به کنترل پنل در قسمت dns zone با کلیک بر روی گزینه add domain و وارد کردن دامنه مربوطه تمامی رکورد ها شامل رکورد های وب ,  میل ,  ftp , کنترل پنل وحتی spf  را با یک کلیکی ایجاد نمود.

نحوه ثبت دامین در سرور دیگر شاید روش دیگری داشته باشد ولی منطق کلی آن به همین شکل است که شما باید در dns zone سرور مربوطه رکورد های مورد نیاز را اضافه کنید.

در صورتی که از ویندوز سرور و iis استفاده می فرمایید باید یک دی ان اس سرور ست کرده و در این سرور رکورد های مورد نیاز را وارد بفرمایید برای بررسی رکوردها میتوانید از ابزار انلاین intodns.com  با جستجو دامنه خود اقدام بفرمایید.

اتصال دو دامنه به یک هاست

همواره توصیه می شود هاست و دامنه را از یک شرکت هاستینگ تهیه نمایید در این صورت بسیار ساده می توانیید دامنه ثبت شده ی خود را به هاست مورد نظر متصل کنید.

به هنگام خرید هاست و دامنه زمانی که شما یک میزبانی اشتراکی  می خرید بایستی به محدودیت هایی که میزبان در پلانی که اعمال می کند توجه کنید.

بایستی بدانید در نحوه ی اتصال دامنه با هاست در این میزبانی ها معمولا محدودیت تعداد وب سایت وجود دارد.

بدین معنا که اگر شما در پلان خود محدودیت داشتن یک وب سایت را داشته باشید امکان بارگزاری دو وب سایت مجزا برای شما وجود نخواهد داشت.

به این نکته بایستی توجه کنید که در میزبانی و دامنه از آنجایی که دامنه تنها یک اسم برای ip میزبانی شماست محدودیتی برای داشتن تعدد دامنه وجود ندارد.

هم مانند نحوه ی اتصال دامنه با هاست پس امکان اتصال دو دامنه به یک هاست وجود دارد حتی امکان اتصال چندین دامنه به هاست نیز وجود خواهد داشت.

در سناریو اتصال دو دامنه به یک میزبانی بعد از خرید دو دامنه و هاست در صورت اشتراکی بودن هاست نیم سرور های آن میزبانی در اختیار شما قرار می گیرید .

با تنظیم این نیم سرور ها بر روی هر دو دامنه از این پس با جستجوی هر یک از دامنه ها سرور شما فراخوانی خواهد شد.

عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت ثبت دامنه و خرید هاست ویندوز

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *