عوامل تاثیر گذار بر قیمت هاست و دامنه که بایستی بدانید

اسم انتخابی دامنه یا دامین ، همان آدرس سایت خواهد بود که اگر شخصی در اینترنت و در مرورگر نام دامنه که معرف و هویت وب سایت می باشد را وارد کند باعث بارگذاری و لود محتویات سایت می شود و آن را می بیند . هاست یا میزبانی به مکانی که فایل ها و دیتابیس مربوط به وب سایت ها و دیگر امکانات و قابلیت ها در آن جا قرار می گیرند گفته می شود .

در راستای تشریح مقاله می بایست در خصوص هر کدام از این دو مورد یعنی تعریف دامنه و هاست به صورت جداگانه توضیحی ارائه نماییم ، هاست و دامنه سرویس های متفاوتی هستند از همین رو قیمت دامنه و هاست در شرکتهای هاستینگ متفاوت است که نتیجه همکاری و داشتن هر دوی آنها با یکدیگر نمایش وب سایت را به دنبال خواهد داشت .

قیمت هاست و دامنه به چه عواملی بستگی دارد :

موارد موثری در (قیمت دامنه) تاثیر گذار است که به آن اشاره خواهیم کرد، باید اطمینان داشته باشیم که زمان خرید به نام خودمان ثبت می شود و برای تنظیمات روی دامین پنل مدیریتی وجود داشته باشد این دو مورد از اهمیت برخوردارند چون که مشاهده شده است که به دلایل اقتصادی هزینه خرید دامنه پایین بوده ولی در انجام کارهایی از قبیل تمدید و انتقال دامنه مشکلاتی پیش آمده که به دلیل عدم مالکیت کامل باعث تاخیر و حتی نارضایتی مالکین شد ، در زمان ارائه خدمات هزینه ای را دریافت نکند و امکان ثبت NS اختصاصی و دیگر تغییرات را داشته باشد.

یک نکته ای وجود دارد که از سمت شرکت های فروش و نمایندگی ها در زمان خرید دامنه جهت بازیابی به کرار دیده شده است که در زمان هایی خاص شرکتها از ترفند فروش ویژه و تخفیف قیمت میزبانی و دامنه را کاهش می دهند تا مشتریان برای خرید مشتاق تر شوند ولی این قیمت دامنه ها برای تمدید و انتقال در سالهای بعد با قیمت هاست و دامنه متفاوت است و در واقع قیمت واقعی محسوب نمی شود . البته یک مورد وجود دارد که به صورت بین المللی است و می توان گفت دخالت چندانی به صورت فیزیکی بر روی قیمت دامین و قیمت دامنه نخواهد داشت و آن این است که قیمت دامنه و قیمت دامین از شرکت اینترنتی است که ثبت کننده  نام‌ها و اعداد می‌باشد و وظیفه آن مدیریت نام‌های دامنه های عمومی و کشوری است تبعیت و پیروی می کنند و نهایتا نمایندگی های معتبر در کشور های مختلف تنها با کمی اختلاف قیمت دامنه و قیمت دامین های مختص همان کشور را بفروش برسانند.

مورد بعدی قیمت هاست است که در این قسمت به انتخاب هاست Host  و شرایط  مربوط  به قیمت هاست و دامنه

 می پردازیم . انتخاب هاست یا میزبانی با کیفیت تاثیر بسزایی در لود و بارگذاری وب سایت دارد و می تواند با سرعت مناسب و پایداری بالا باعث افزایش رتبه و رضایت کاربران در بازدید از سایت شود . در خصوص فیمت هاست یا قیمت میزبانی عواملی تاثیر گذار است از جمله نوع آن که به دو دسته اشتراکی و اختصاصی به طور کل تقسیم بندی می شوند و همچنین میزان استفاده از منابعی که در هر پلان خریداری خواهد شد این قیمت هاست و دامنه را مشخص می کنند همچنین از مواردی که باعث قیمت میزبانی و قیمت هاست به شکل ایده آل می شود  Uptime  بالا ، تنوع سرویس و سازگار بودن نسخه های نرم افزار ، مهلت تست ، ارائه قابلیت های اضافه بر روی میزبانی مانند سرویس ایمیل ، ذخیره و نگهداری بکاپ اطلاعات و از همه مهمتر پشتیبانی شرکت است که این نکته هم بر قیمت هاست و هم بر قیمت هاست و دامنه رابطه مستقیمی دارد .

NS چیست؟

پس از تهیه دامنه و هاست، می بایست ترتیبی اتخاذ گردد تا زمانی که یک کاربر آدرسی را در مرورگر اینترنت خود وارد می نماید، به سرور میزبان هدایت شود و در نتیجه محتویات آن را مشاهده کند. در غیر این صورت،بایستی با استفاده از آدرس IP سرور که یک مقدار عددی است (و به خاطر سپردن آن بسیار مشکل است) مشاهده نمایند.همانطور که می دانید اتصال يك دامنه با هاست آن از طريق Name Server ها امکان پذیر است.

آیا قیمت هاست و دامنه  بالا رابطه ی مستقیم با سرویس دریافتی دارد :

علاوه بر مواردی که در ذیل اشاره شد می توان یک نکته خیلی مهم را در نظر داشت که از لحاظ کیفیت بسیار مهم تر از قیمت هاست و دامین می باشد که از این قرار است که باید به قرار گرفتن هاست در ایران و خارج نیز باید توجه ویژه کرد که در هاست های خارج از ایران به دلیل وجود امکانات خاص و ویژه تری که در دیتاسنترهای آنها وجود دارد از جمله ترافیک بالاتر که در اختیار کاربران قرار می گیرد و در نتیجه  سرعت بالاتر سایتها در لیست جستجوی موتورهای جستجوگر جای بهتری خواهند داشت که اگر ناچار به پرداخت قیمت هاست و دامنه بالاتر نیز شویم برای خدمات دریافتی و سرویس با کیفیت ضرری محسوب نمی شود ، ولی به صورت دقیق هم نمی توان رابطه مستقیمی برایش در نظر گرفت مگر اینکه شرکت ارائه دهنده خدمات که هاست و میزبانی – دامنه و دامین را تهیه کرده ایم از لحاظ پشتیبانی و نوع سرویس دهی و استفاده از لایسنس بر روی نرم افزار ها و کنترل پنل های خود بهره مند باشد و امکانات ویژه و خاصی را تحویل دهد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *