نکاتی که بایستی قبل از ثبت هاست و دامنه بدانیم

یکی از اساسی ترین موارد برای راه اندازی یک وبسایت اینترنتی قطعا ثبت هاست و دامین است و با توجه به اهمیت این دو مورد بهتر است به برخی نکات مهم در این خصوص دقت نمود. در این مقاله به شرح برخی نکات که قبل از ثبت هاست و دامنه به آنها توجه نمود خواهیم پرداخت.

نحوه ی ثبت هاست و دامنه

دامنه همان نام وبسایت و در برخی موارد نام برند شماست و انتخاب آن باید با دقت بسیار انتخاب شود. نام دامنه را بعد از خرید به هیچ عنوان نمی توان ویرایش نمود بنابرین باید قبل از ثبت آن از صحیح بودن کلمات و حروف بکار رفته شده کاملا اطمینان حاصل نمود.

برای ثبت یک دامین باید به یکی از وبسایت های فروش دامنه که در اینترنت به وفور یافت می شوند مراجعه نموده و از طریق بخش تخصیص داده شده ابتدا اقدام به جستجوی نام دامنه مورد نظر کنید، و سپس در صورت آزاد بودن دامین، آن را ثبت نموده و برای یک مدت زمان معین دامنه ای را به نام خود داشته باشید.

با توجه به اینکه در این پروسه احتمالا شما از یک شرکت هاستینگ واسط اقدام به ثبت دامنه و هاست می نمایید و آن شرکت واسط با رجیسترر اصلی دامین که در ارتباط است باید به برخی نکات کاملا توجه نمود.

نکاتی که به هنگام ثبت هاست و دامنه بایستی به آن دقت کرد

 یکی از آنها این است که حتما باید این کار را از طریق یک شرکت کاملا معتبر انجام دهید زیرا شما در پروسه ی ثبت هاست و دامنه یک شرکت واسط باید به نام شما اقدا به خرید یک دامین برای شما بکند، یعنی اینکه تمامی دسترسی ها در اختیار این شرکت است و در این بین دو موردی که ممکن است رخ دهد ابتدا این است که دامنه با نام خود شرکت ارائه دهنده خدمات خریداری شود و در این صورت دامنه متعلق به شما نخواهد بود.

مورد دیگر اینکه شما پس از خرید دامنه به دسترسی های کامل خود از قبیل پنل دامنه نیاز خواهید داشت و شرکت ارائه دهنده خدمات باید تمامی این دسترسی ها را در اختیار صاحب دامنه قرار دهد.

به هنگام ثبت هاست و دامنه ایران هاست همزمان به این نکته دقت کنید،که به هنگام خرید و ثبت هاست شرایط کمی متفاوت می باشد و باید موارد دیگری را در نظر گرفت. برای مثال ابتدا باید هاست متناسب با وبسایت خود را مشخص کنید و شرکت متناسب با آن سرویس را یافته و سپس خرید کنید.

در این بخش باید منابع مدنظر برای وبسایت خود را انتخاب کنید که در پروسه راه اندازی وبسایت با مشکلاتی از قبیل کمبود فضای دیسک و … مواجه نشوید.

هاست در واقع فضایی ست که وبسایت شما بر روی آن نگه داری می شود، به این معنی است که تمامی اطلاعات وبسایت شما اعم از فایلها، ایمیل ها و دیتابیس در اختیار شرکت ارائه دهنده خدمات قرار می گیرد و این شرکت باید امانت دار مناسبی برای اطلاعات شما باشد.

 در خصوص هاست امکان اصلاح خطا پس از خرید وجود دارد زیر شرکت ارائه دهنده خدمات می تواند به راحتی سرور دیگر و با شرایط متفاوتی را در اختیار شما قرار دهد.

ولی با توجه به اینکه این پروسه می تواند مشکلات و قطعی هایی را نیز به دنبال داشته باشد پس بهتر است قبل از ثبت آن تمامی جوانب را در نظر گرفته و بهترین انتخاب را انجام دهید. برای ثبت هاست نیز می توانید به سادگی و به صورت اینترنتی از طریق وبسایت شرکتهای معتبر در این حوضه اقدام نمایید اما بهتر است با انواع هاست قبل از ثبت دامنه و خرید هاست آشنا شوید.

مزایای ثبت هاست و دامنه

ثبت هاست و دامین می تواند مزایای بسیار زیادی را برای کسب و کار شما داشته باشد. ثبت به موقع دامنه باعث می شود که دامنه برای مدت زمان تعیین شده به نام شما شده و هیچ فرد یا شرکتی نمی تواند آن را از اختیار شما بگیرد، این امر می تواند خیال شما را از جهت امکان از دست رفتن دامنه کاملا راحت کند.

از مزایای انتخاب هاست مناسب می توان به این اشاره کرد که یک هاست مناسب با up time بالا و سرعت لود مناسب قطعا در بالا بردن بازدید، رنک و اعتبار وبسایت شما موثر خواهد بود.

آیا ثبت هاست و دامنه رایگان منطقی است

در صورت انجام یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید با تبلیغات بسیار زیادی مبنی بر ثبت میزبانی و دامنه رایگان مشاهده خواهید کرد. سوالی که مطرح می شود این است که این تبلیغات تا چه حد می تواند به واقعیت نزدیک باشد؟

در خصوص دامنه باید گفت که شما دامنه را از یک شرکت خرید می کنید و آن شرکت نیز معمولا به نوبه خود دامنه ها را از یک رجیسترر خریداری و ارائه می دهد. با توجه به اینکه این رجیسترر ها هرگز دامنه ای را به رایگان ارائه نمی دهند آیا چنین تبلیغاتی می تواند واقعیت داشته باشند؟ قطعا خیر. ولی در برخی شرکت ها دامنه های ir برای یک سال اول به صورت رایگان ارائه شده و از سال دوم باید آن را با قیمت تعیین شده تمدید کرد. همچنین برخی وبسایت ها مانند freenom دامنه هایی با tld بسیار کم کاربرد مانند .tk یا .cf یا .ml و غیره را به مدت سه الی دوازده ماه به صورت رایگان ارائه می دهد.

در خصوص هاست این امر بسیار غیر منطقی و غیر واقعی ست زیرا شرکت برای ارائه خدمات هزینه های زیادی انجام می دهد و ارائه دادن این خدمات به صورت رایگان کاریست کاملا دور از ذهن، همچنین همانطور که قبلا نیز گفته شد اطلاعات وبسایت شما در هاست قرار می گیردند و در انتخاب آن باید اعتبار و خوشنامی آن شرکت را کاملا مد نظر قرار داد.

هزینه ی ثبت هاست و دامنه

ثبت هاست و دامین در شرکت های مختلف کاملا متفاوت است. این تفاوت در خصوص هاست بسیار زیاد است و دلیل این تفاوت به کیفیت و نحوه ارائه خدمات، سخت افزار های موجود و همچنین پشتیبانی ارائه شده باز می گردد. و حتما هیچ ارزانی و یا گرانی بی دلیل نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *