مهمترین تفاوت هاست و دامنه چیست که قبل از خرید بایستی به آنها دقت کرد

تعریف هاست و دامنه

     در بررسی تفاوت هاست و دامنه بایستی گفت در اینترنت کامپیوترهای بسیاری در حال فعالیت هستند و میلیون‌ها کاربر به صورت روزانه از هزاران وب سایت بازدید می‌کنند و تقریبا بسیاری از فعالیت‌ها از طریق وب سایت‌ها برای کاربران فراهم شده است. کامپیوترها زمانی که به اینترنت متصل می‌شوند یک شناسه دریافت می‌کنند که در واقع یک آدرس IP است و این آدرس عددی به این صورت 8.8.8.8 است و برای یافتن آن سرویس در اینترنت باید IP آن را به خاطر سپرد. مسلما به خاطر سپردن چندین عدد برای افراد عادی امری دشوار است.

تعریف هاست و دامنه

 در اینترنت برای این‌که تمامی سایت‌ها از یکدیگر متمایز شوند و برای کاربران یافتن آن‌ها ساده‌تر باشد به ناچار باید از نام دامنه استفاده کرد . نام دامنه برای اجتناب از سردرگمی کاربران در پیدا کردن وب سایت‌های مورد نظرشان و اجتناب از به خاطر سپردن IP های وب‌ سایت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 به همین منظور هر فرد یا شرکت و عموما صاحبان مشاغل اینترنتی برای وب سایت خود اقدام به ثبت یک نام می‌کنند که کاملا یکتا است. برای ثبت دامنه باید به سراغ registrar های نام دامنه رفت و با استفاده از ابزارهایی که در اختیار شما قرار می‌دهند نامی یکتا برای وب سایت خود انتخاب کنید. باید بدانید که نام دامنه‌ایی که انتخاب می‌کنید تنها متعلق به شماست و فرد دیگری امکان استفاده از آن را ندارد.

تفاوت هاست و دامنه

 در این میان به فضایی که برای میزبانی سایت و ایمیل خود در اینترنت در اختیار دارید هاست گفته می‌شود و شما برای راه اندازی وب سایت خود تنها نمی‌توانید با داشتن نام دامنه وب سایت خود را راه اندازی نمایید از جمله تفاوت هاست و دامنه و نیازمندی هر دوی آنها به یکدیگر می باشد.

در ادامه قصد داریم که مشخص کنیم در تفاوت هاست و دامین چرا برای راه اندازی وب سایت نیازمند هر دو مورد هستید. در بسیاری از موارد دیده شده که افراد تنها با خرید یک نام دامنه قصد راه اندازی یک وب سایت را دارند و درباره هاست اطلاعات چندانی نداشته و حتی نمی‌دانند که هاست چیست و به چه منظور باید آن را خریداری کنند.

همان‌طور که پیش‌تر خدمت شما گفته شد نام دامنه تنها یک نام است یعنی مانند اسامی افراد و به خودی خود اشاره به فضایی خاص یا چیز به خصوصی نمی‌کند. مسلما تنها با داستن یک نام نمی‌توان یک وب سایت را راه اندازی نمود. اصولا شما برای چیزی که قصد ساخت یا ایجاد آن را داشته باشید تنها مبادرت به انتخاب یک نام می‌کنید.

تفاوت هاست و دامنه

فرآیند ایجاد و ساخت آن جهت معنا دادن به نامی که انتخاب کرده‌اید هنوز طی نشده و برای ساخت وب سایت خود نیازمند یک فضا هستید. به این فضا که به شما کمک می‌کند ایمیل‌ها و وب سایت خود را در آن راه اندازی نمایید هاست گفته می‌شود این هاست توسط شرکت‌های هاستینگ در پلان‌ها و طرح‌های مختلفی در اختیار شما قرار می‌گیرد. پس از تهیه فضای هاست شما با استفاده از دو رکورد name server نام دامنه خریداری شده خود را به هاست خود متصل می‌کنید و این گونه است که سایت شما با فراخوانی نام دامنه در مرورگر بارگذاری می‌شود.

آیا هاست و دامنه به هم وابسته هستند یا دو مقوله ی جدا هستند

      با توجه به توضیحات ارائه شده تفاوت هاست و دامنه بررسی کردیم و چرا برای راه‌اندازی یک وب سایت به هر دو مورد نیاز است. در تکمیل مواردی که خدمت شما عرض شد باید این مورد عنوان شود که هر دو مقوله خرید هاست و دامنه با توجه به جدا بودن ماهیت هر کدام برای معنا داشتن و سرویس‌دهی کردن به یکدیگر نیاز دارند و نبودن هر کدام از آن‌ها به معنای ناقص بودن سرویس و کاری است که قصد ارائه آن را به کاربران خود دارید.

در نظر داشته باشید که با توجه به یکتا بودن نام دامنه در انتخاب آن کاملا دقت بفرمایید زیر این نام به مدت یک سال در اختیار شما قرار خواهد گرفت و اگر با واژگان نامناسبی آن را خریداری و ثبت کرده باشید امکان تغییر آن میسر نیست و باید نام جدیدی را در صورت نیاز ثبت کنید. البته قوانین متعددی در رابطه با ثبت نام دامنه وجود دارد که با جستجو در این باره اطلاعات تکمیلی بهتری به دست خواهید آورد و در انتخاب و تعیین نام موفق‌تر خواهید بود.

خرید هاست و دامنه

نحوه ی کار هاست و دامنه

      برای راه‌اندازی یک وب سایت و یا سرویس ایمیل نیاز هست که یک فضا در اینترنت در اختیار داشته باشید و به عنوان مثال فایل‌های وب سایت خود را در آن بارگذاری کنید. این فایل‌ها در واقع توسط طراح سایت شما به منظور معرفی کسب و کار شما و یا سرویسی که قصد ارائه آن را دارید ایجاد شده است.

 بدون داشتن این فضا نمی‌توانید وب سایت خود را راه اندازی کنید و تنها با داشتن یک نام دامنه این مورد برای شما امکان پذیر نیست. پس از بارگذاری فایل‌های وب سایت خود در فضای هاست باید نام دامنه‌ایی را که خریداری کرده‌اید به آن متصل بفرمایید برای اتصال نام دامنه به فضای میزبانی یا همان هاستی که تهیه کرده‌اید از رکوردهایی به نام NS رکورد استفاده می‌کنید. این رکوردها ارتباط نام دامنه شما با IP سرویس DNS هاست سرویس شما را برایتان ایجاد می‌کنند. با توضیحات ارائه شد مشخص شد که تفاوت هاست و دامنه چیست و چرا باید برای راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی در هر دو مورد اطلاعات داشت.

نحوه ی کار هاست و دامنه

https://franswaine.com/%d9%86%da%a9%d8%a7%d8%aa-%d8%b7%d9%84%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%b1%d8%af-%d8%ae%d8%b1%db%8c%d8%af-%d9%87%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d9%88-%d8%af%d8%a7%d9%85%d9%86%d9%87-%d8%a7%d8%b1%d8%b2/


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *